“කොවිඩ් වැළඳුනොත් ශුක්‍රානු වලට හානි” දරුවෙකු පිළිසිඳ ගැනීම දුෂ්කර වන බව නව අධ්‍යයනයකින් හෙළි වේ…

COVID මාස ගණනක් ශුක්‍රාණු වලට හානි කළ හැකි අතර එමඟින් දරුවෙකු පිළිසිඳ ගැනීම දුෂ්කර වන බව නව අධ්‍යයනයකින් හෙළි වේ

COVID-19 වෛරසය අසාදනය වී සුවය ලැබීමෙන් පසු සති කිහිපයක් සරු භාවයට බලපෑම් කළ හැකි බව නව අධ්‍යයනයකට අනුව සොයාගෙන ඇත. රෝග ලක්ෂණ සහිතව වෛරස් ආසාදනවලින් පෙළෙන බෙල්ජියම් රෝගීන්ගේ ශුක්‍රාණු වල ගුණාත්මක භාවය පිළිබඳව කල සොයා බැලීමකදී මේ බව අනාවරණය වී තිබේ.

සුවය ලබා මාසයක් ඇතුළත පිරිමින් 35 දෙනෙකුගේ ශුක්‍රාණු සාම්පල ලබා ගැනීමෙන් ඔවුන්ගේ ශුක්‍රාණුවල චලනය වීමේ හැකියාව සියයට 60 කින් අඩු වී ඇති අතර ශුක්‍රාණු ගණන සියයට 37 කින් අඩු වී ඇත.

පසුගිය සඳුදා දින “Fertility and Sterility journal” සඟරාවේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද මෙම අධ්‍යයනය, සාමාන්‍ය වයස අවුරුදු 35ක් වන බෙල්ජියමේ පිරිමින් 120 දෙනෙකුගෙන් සහ ඔවුන්ගේ COVID-19 රෝග ලක්ෂණ ඉවත් වී සාමාන්‍යයෙන් දින 52කට පසු සාම්පල ලබා ගන්නා ලද බවයි කියවෙන්නේ.

COVID-19 වලින් සුවය ලැබීමේ කාලය වැඩි වන විට ශුක්‍රාණු වල ගුණාත්මක භාවය ද වැඩිදියුණු වන අතරම සුවය ලැබීමෙන් පසු මාස ​​එකත් දෙකත් අතර රෝගීන් 51 දෙනෙකුගෙන් ලබාගත් සාම්පලවලින් සියයට 37 කින් ශුක්‍රාණු චලනය අඩු වී ඇති අතර සියයට 29 ක ශුක්‍රාණු ගණන අඩු වී ඇත. අවම වශයෙන් මාස දෙකක් ගත වූ පසු තවදුරටත් සියයට 28 සහ සියයට 6 දක්වාද පහත වැටී ඇත.

පර්යේෂකයන් පවසන්නේ පුද්ගලයෙකු අසනීපයෙන් සුව වූ පසු COVID-19 ශුක්‍රාණු හරහා ලිංගිකව සම්ප්‍රේෂණය කළ නොහැකි බවට “ප්‍රබල සාක්ෂි” සොයාගෙන ඇති බවයි.

පුවත් මුලාශ්‍රය : www.euronews.com

 1,281 total views,  5 views today

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply