දරුණු ශීත ඍතුව ආරම්භ වන විට ‘බිහිසුණු’ මහා සාගින්න අද්දර සිටින රට වැසියන්!

තලේබාන් පාලනය යටතේ පවතින ඇෆ්ගනිස්ථානයට පනවා ඇති සම්බාධක පිළිබඳව WFP නිලධාරීන් කනස්සල්ල මතු කර ඇති අතර, ඔවුන් මානුෂීය සංවිධානවලට යථාර්ථවාදී රජය සමඟ ක්‍රියා  කිරීමටද  බාධා කරයි.

තලේබාන් සංවිධානය ඇෆ්ගනිස්ථානයේ බලය අල්ලා ගැනීමෙන් පසු මාස හතරකට ආසන්න කාලයකට පසු, ජනගහනයෙන් අඩකට වඩා අධික ශීතල උෂ්ණත්වය මධයයේ  උග්‍ර සාගින්නෙන් පෙළෙන බැවින් යුද්ධයෙන් විනාශ වූ රට මහා සාගින්න අද්දර සිටී. බටහිර පිටුබලය ලබන රජය පලවා හැර තලේබාන් සංවිධානය ඇෆ්ගනිස්ථානයේ පාලනය සියතට ගැනීමෙන් පසු ඇෆ්ගනිස්තානයේ ආර්ථිකය නිදහසේ කඩා වැටී ඇති බව එක්සත් ජාතීන්ගේ ලෝක ආහාර වැඩසටහන වාර්තාවක දැක්වේ.

එක්සත් ජාතීන්ගේ ඒජන්සියට අනුව, ප්‍රථම වතාවට නාගරික වැසියන් සමාන අනුපාතයකින් ආහාර අනාරක්ෂිතතාවයට මුහුණ දෙන බැවින් ආර්ථික අර්බුදය සහ සීමිත මුදල් ලබා ගැනීමේ හැකියාව කුසගින්නෙන් පෙළෙන නව පන්තියක් නිර්මාණය කර ඇත. මෑතකදී ඇෆ්ගනිස්ථානයට ගිය WFP ප්රගධානී ඩේවිඩ් බීස්ලි පැවසුවේ
  “ඇෆ්ගනිස්ථානයේ සිදුවෙමින් පවතින දේ භයානකයි රස්සාවක් නැති, සල්ලි නැති, කෑම බීම නැති පවුල්, එක දරුවෙක් තව කෙනෙක්ට කන්න දීපු අම්මලා, ඉස්පිරිතාලෙට ආපු වාසනාවන්ත ළමයි මට මුණගැහුණා. ඇෆ්ගන් ජනතාව කුසගින්නේ සිටින විට ලෝකයට ආපසු හැරවිය නොහැක.
දරුණු ශීත ඍතුව ආරම්භ වන විට, මානුෂීය සංවිධාන අනතුරු අඟවා ඇත්තේ ළමයින් මිලියනයකට ජීවිත අහිමි විය හැකි.” 

විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කළේ, ආහාර අනාරක්ෂිතභාවය සහ ඉදිරියේදී ඇති විය හැකි මහා සාගින්න නව තලේබාන් රජයට මෙන්ම සුන්නි පෂ්තුන් කන්ඩායමේ ක්‍රියාවන් මනින අතරම ආර්ථික සීමාවන් පනවා ඇති එක්සත් ජනපදයට ද භයානක විය හැකි බවයි.
ඇෆ්ගනිස්ථානය සඳහා WFP හි අධ්‍යක්ෂක Mary-Ellen McGroarty, “කුසගින්න සුනාමියට” ප්‍රතිචාර දක්වන ලෙස ජාත්‍යන්තාර ප්‍රජාවෙන් අයැද සිටියාය.

“අපි දේශපාලන සාකච්ඡාවලින් මානුෂීය අවශ්යැතාවය වෙන් කළ යුතුයි,ඇෆ්ගනිස්ථානයේ අහිංසක ජනතාව, දරුවන්…තමන්ගේ වරදකින් තොරව තම ජීවිත උඩු යටිකුරු කර ගන්නා, භූ දේශපාලනයේ ලොතරැයිය සහ උප්පැන්න ලොතරැයිය නිසාම කුසගින්නෙන් හා සාගින්නෙන් පෙළීමට නොහැකිය.”

 662 total views,  5 views today

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply