“ගුවන් හමුදාව අක්කර 495කට ගුවනින්ම වැඩේ දෙයි” – පරිසරවේදීන්ට මේවා පේන්නේ නැද්ද? [PHOTOS]

ගුවන් හමුදාධිපති එයාර් මාර්ෂල් සුදර්ශන පතිරණගේ මඟ පෙන්වීම යටතේ ශ්‍රී ලංකා ගුවන් හමුදාව පේරාදෙණිය විශ්ව විද්‍යාලයේ වන සංරක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව සහ කෘෂිකර්ම පීඨය සමඟ පස්වන වරටත් වත්තේගම කැබිලිත්ත රජයේ වන රක්ෂිතයේ දී බීජ බෝම්බ ප්‍රහාරයක් සිදු කල බවට වාර්තා වනවා.

සියඹලාණ්ඩුව ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලය, කටුනායක ගුවන් හමුදා කඳවුරේ අණ කෘෂි ඒකකය, සමූහ කපිතාන් රජීව් කොඩිප්පිලිගේ සහ වන සංරක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ ප්‍රධානත්වයෙන් මෙම තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්කය සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ වන ඝනත්වය වැඩි කිරීමේ අරමුණ ඇතිව සංවිධානය කරන ලද මෙම බීජ බෝම්බ ව්‍යාපෘති මගින්  2030 වසර වන විට මෙරට වන ආවරණය 27% සිට 32% දක්වා වැඩි කිරීම අරමුණ බවයි පැවසෙන්නේ.

මෙහෙයුමේ පළමු රැල්ල අක්කර පහක භූමි භාගයක පිහිටි රනෝරාව රජයේ වනාන්තරයේදී සිදු කළ අතර ආසන්න වශයෙන් බීජ බෝම්බ 5000 ක් පමණ මුදා හරින ලදි. දෙවන රැල්ල අතරතුර අම්පාර ලාහුගල වනාන්තරය තුළ අක්කර 60 ක භූමි භාගයක බීජ බෝම්බ 67,000 ක් හෙළන ලදි. ලාහුගල ජාතික වනෝද්‍යානය තුළ අක්කර 25 ක භූමි ප්‍රදේශයක් සඳහා ආසන්න වශයෙන් බීජ බෝම්බ 30,000 ක් 2020 දෙසැම්බර් මාසයේදී සිදු කරන ලද තුන්වන රැල්ල දැක ගත හැකි විය. හතරවන රැල්ල ද ලාහුගල ජාතික වනෝද්‍යානයේදී සිදු කරන ලද අතර එහිදී අක්කර 60 ක භූමි භාගයක බීජ බෝම්බ 70,000 ක් හෙළනු ලැබීය.

මෙම බෝම්බ වල කොන් (ෂ්ලෙයිචෙරා ඔලියෝසා), කොහොඹ (අසාදිරාච්චා ඉන්ඩිකා), මයිලා (බවිනියා රේස්මෝස්), මා දාන් (සිසිජියම් කුමිනි), සියඹලා (තමරින්ඩස් ඉන්ඩිකා), මී (මධුකා ලෝන්ගිෆෝලියා), පලු (මණිල්කාර හෙක්ස්) සහ ස්වදේශීය ගස් වලින් සමන්විත විය. කුඹුක් (ටර්මිනලියා අර්ජුන), වීර (ඩ්‍රයිපෙටීස් සෙපියාරියා), බුලු (ටර්මිනලියා බෙලෙරිකා), කිතුල් (කාරියෝටා යුරේන්ස්), මුනමල් (මිමූසොප්ස් එලෙන්ගි), අරළු (ඔරොක්සිලම් ඉන්ඩිකම්), දොම්බ (කැලොෆිලම් ඉනොෆිලම්) සහ කැටකලා බීජ අන්තර්ගත වී ඇති අතර මෙහෙයුමේ මුළු භූමි ප්‍රමාණය දළ වශයෙන් අක්කර 495 ක් වූ අතර බෝම්බ 75,000 ක් හෙලා ඇත. එහි ඵලදායිතාව උපරිම කිරීම සඳහා මෝසම් වැසි කාලයට සමගාමීව මෙම මෙහෙයුම සැලසුම් කරන ලදී.

තෝරාගත් ප්‍රදේශයෙන් නාවික සැතපුම් 29.3 ක්  වූ බැවින් මෙම මෙහෙයුමේ ආරම්භක කඳවුර ලෙස ගුවන් හමුදාව වීරවිල භාවිතා කරන ලදී. මෙම මෙහෙයුම සඳහා උපයෝගී කරගත් එම්අයි -17 හෙලිකොප්ටරයට නායකත්වය දුන්නේ වින්ග් කමාන්ඩර් ජගත් ගුණතිලක වන අතර සම නියමුවා වූයේ පියාසර නිලධාරී දිනුක ගුණසිංහ ය.

 932 total views,  5 views today

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply