බුද්ධ චරිතය-ත්‍රිපිටකය-සිද්ධස්ථාන ගැන දුර්මත පතුරවන්නන් සොයන්න කමිටුවක්

බුද්ධ චරිතයට, ත්‍රිපිටකයට සහ බෞද්ධ සිද්ධස්ථානවලට වැරදි අර්ථකථන දෙමින් දුර්මත පතුරවන අය සම්බන්ධයෙන් සොයා බලා ගත යුතු පියවර රජයට නිර්දේශ කිරීම සඳහා කමිටුවක් පත් කෙරේ.

ඒ අනුව පුරාවිද්‍යා චක්‍රවර්තී එල්ලාවල මේධානන්ද, විද්‍යෝදය පරිවේණාධිපති බළංගොඩ සෝභිත, අස්ගිරි පාර්ශ්වයේ නියෝජ්‍ය ලේඛකාධිකාරි නාරම්පනාවේ ආනන්ද, සියම් මහා නිකායේ අස්ගිරි මහා විහාර පාර්ශ්වයේ මහා ලේඛකාධිකාරී මැදගම ධම්මානන්ද, රාමඤ්ඤ මහා නිකායේ නියෝජ්‍ය ලේඛකාධිකාරී නැදගමුවේ විජයමෛත්‍රී, රජරට විශ්වවිද්‍යාලයේ කුලපති මිරිසවැටිය විහාරාධිකාරී ඊතල වැටුණු වැවේ ඤාණතිලක, මහාචාර්ය මැදගොඩ අභයතිස්ස, මහාචාර්ය පූජ්‍ය ඉඳුරාගාරේ ධම්මරතන, ආචාර්ය කිරින්දේ අස්සජි යන ස්වාමින් වහන්සේලා එහි සාමාජිකයෝ වෙති.

බෞද්ධ උපදේශක සභාව පසුගිය (19) දා පස්වරුවේ 9 වැනි වතාවට ජනාධිපති කාර්යාලයේ දී රැස් වූ අවස්ථාවේ ත්‍රෛනිකායික මහා නායක ස්වාමීන්වහන්සේ ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා වෙත කළ ලිඛිත ඉල්ලීමට ප්‍රතිචාර ලෙස කමිටුව කඩිනමින් ස්ථාපනයට තීරණය කෙරිණි.

 356 total views,  5 views today

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply